Dobré vztahy [5.6.2014]

[čtvrtek, 5. červen 2014]

Během uplynulých dvou měsíců se žáci čtvrtého a pátého ročníku zúčastnili projektu Dobré vztahy pod vedením pana Mgr. Milana Žižky. Tento projekt je jeden z mnoha, které nabízí Pedagogicko-psychologická poradna v Plzni. Program byl rozdělený do čtyř celodenních bloků.

Během prvních dvou setkání se žáci a pan Žižka navzájem seznamovali, povídali si, hráli a řešili různé situace a aktivity. Při třetím a čtvrtém setkání se zapojily i paní učitelky a také pro děti připravily různé aktivity a následně si o nich společně povídali.

Všechna setkání byla zaměřena především na vzájemné „dobré“ vztahy mezi lidmi obecně, na vztahy mezi spolužáky a jaká pravidla ve vzájemných vztazích dodržovat. Děti intenzivně pracovaly hlavně na pravidlech týkajících se života ve třídě – jak být ohleduplný, rozpoznat dobré a špatné chování, umět přijmout a předat pochvalu i kritiku, vyjádřit, co se líbí a co nelíbí a mnoho dalších. V rámci třídních pravidel se hodně trénovalo pravidlo, že mluví jen jeden a že si tedy neskáčeme do řeči.

K tomuto programu jsme přistoupili z toho důvodu, že mezi žáky často dochází ke slovním potyčkám, špatně řeší vzniklou situaci a mají problémy zvládat dohodnutá pravidla.

V průběhu projektu si děti vyrobily tzv. žolíky (špachtle), které mají u sebe po celou dobu vyučování. V případě, že opakovaně porušují pravidla a nereagují na upozornění, tak o špachtli přijdou. Pokud za jeden den přijdou o všechny, následuje trest, který zajistí paní učitelka. Pokud si ale každý den během celého týdne udrží všechny tři špachtle, mají právo vybrat si odměnu.

Systém se celkem dobře zaběhl a ukázal i zlepšení některých jednotlivců. Budeme doufat, že těchto jednotlivců bude přibývat a že žáci budou mít stále větší chuť pravidla dodržovat. (ze)

Nabízím odkaz na webové stránky, kde je napsáno více o projektu: http://www.kapezet.cz/index.php?object=General&articleId=387&leveMenu=3#TPP

Náš program byl upraven podle našich potřeb a myslím, že dětem i nám dospělým dost otevřel oči. Poděkování patří Mgr. Milanu Žižkovi, který vedl všechna čtyři dopolední setkání. (mk)


Dobré vztahy Dobré vztahy Dobré vztahy Dobré vztahy

vložil: Ředitel [Projekty / Granty] 21:57 [comment]


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Doučování žáků Banner
Záchranný Kruh

Ovoce do škol

Obec Vrčeň

Mateřská škola Vrčeň

SDH Vrčeň