Bramboráky

[úterý, 5. listopad 2019]

Bramboráky

Ve čtvrtek 24. října se celou školou linula lahodná vůně. A to vůně tak typická, že každý, kdo přišel, poznal, co se tu chystá. Ano, třeťáci smažili bramboráky! Nejdříve si přečetli recept a podle něho si připravili všechny suroviny. Pak se pustili do práce a začali připravovat těsto. Podle pokynů v receptu žáci sami nastrouhali brambory, přidali mléko, mouku, vajíčka, koření a samozřejmě česnek. Když bylo těsto hotové, začaly se smažit bramboráky. Moc se povedly a všichni si na nich velmi pochutnali. (vá)Divadlo Nána v MŠ

[neděle, 3. listopad 2019]

Škola dostala pozvání na divadelní představení, které se konalo 24. 10. 2019 v MŠ Vrčeň. Prvnáčkové a druháčkové měli možnost opět navštívit své mladší kamarády ze školky. Kromě toho jsme samozřejmě viděli veselé představení s názvem Myší pohádka. Příběh se odehrával ve špajzce u babičky, která byla plná myší. Babička si na myšky pořídila kocourka, se kterým ovšem myšky sepsaly mírovou smlouvu. Myšky také vytrhly kocourkovi zkažený zoubek. Pak se společně dohodli, že když toho myšky ve špajzce moc nesní, kocour je nebude lovit. Nakonec byla spokojena všechna zvířátka i s babičkou.(sý)Posvícení aneb Kdo ozdobí Pindruše?

[čtvrtek, 24. říjen 2019]

Posvícení aneb Kdo ozdobí Pindruše?

S příchodem podzimu, jako každý rok, v našem kraji ožívá tradice pečení a zdobení posvícenských placek neboli hnětýnek. Abychom si mohli tuto pěknou tradici znovu  připomenout a započít tak oslavu posvícení a hodování, rozhodli jsme se společně s dětmi podělit se o upečení a zdobení nejhezčí hnětýnky. Naše děti se tohoto úkolu s radostí chopily a s obrovskou kreativitou tvořily. Ke zdobení jsme použili čokoládovou, citrónovou polevu a nesměly chybět ani cukrářské kytičky, zvířátka a lentilky. Z výsledku měly děti velkou radost, všem se to moc povedlo a vyhlásili jsme soutěž o ty nejhezčí z nejhezčích. Všechny děti, které se zúčastnily, si odnesly svou placičku domů, aby se mohly pochlubit svým rodičům a prarodičům. Už teď se těšíme na další tvoření. (pe)

Šikulové v novém školním roce

[pondělí, 21. říjen 2019]

Šikulové v novém školním roce

Do zájmového útvaru Šikulové se přihlásilo hodně dětí, a proto musely být, stejně jako vloni, utvořeny dvě skupiny. Šikuly letos vede paní vychovatelka Martina Petrášová.

Na říjnovém setkání děti vyráběly dráčky z papíru a pomáhaly si jejich dotvořením přírodními materiály. Děti byly spokojené se svými výrobky a to je to nejdůležitější. (mk)

Více...My jsme žáci prvňáci...

[pondělí, 21. říjen 2019]

My jsme žáci prvňáci...

Čas plyne jak voda a už tu máme druhý školní měsíc. Naši prvňáci se museli za 7 týdnů hodně rozhlížet, aby se dobře přizpůsobili školnímu životu. Zjistili, že ve škole si nejde jen hrát, ale musí se udělat kus pořádné práce. A většině žáčků se tohle všechno daří. Každý den si říkáme školní pravidla, všichni ví, co a jak mají dělat, ale některým  dodržování pravidel pořád nejde.

Písmenka přibývají jedno za druhým, čteme je a píšeme. Modelujeme písmena na koberci pomocí tyčinek a drátků. Denně cvičíme ouška, abychom uměli dobře skládat a rozkládat slova. Některé děti to umějí, a proto umějí některá slova také napsat. V matematice poznáváme čísla od jedné do deseti, píšeme číslice 1, 2, 3. Včera jsme začali sčítat a odčítat. Poznali jsme, že ze školky umíme geometrické tvary. Pastelkami kreslíme do velkého sešitu a uvolňujeme ruku, abychom později uměli dobře psát perem. Moc rádi cvičíme, zpíváme, kreslíme a pracujeme.

V jídelně se o nás všichni dobře starají, protože bychom všichni neunesli velký tác s jídlem. Obědy jsou dobré, jen někteří máme mlsné jazýčky a někdy jídlo vracíme. Líbí se nám v družině, protože paní vychovatelky mají vždycky připravenou nějakou zábavu.

Paní učitelky, pan učitel i paní vychovatelky pořád chtějí, abychom dodržovali ta pravidla. Pro některé z nás je to pěkná otrava. Ale snažíme se, aby z nás maminky a tatínkové měli radost.

Už se ale těšíme na začátek listopadu, až se předvedeme rodičům na ukázkových hodinách. (mk)

Více...Dopravní hřiště - říjen 2019

[pondělí, 21. říjen 2019]

Dopravní hřiště - říjen 2019

Také letošní podzim jsme byli pozváni na dopravní hřiště do Blovic. Ve středu 9. 10. 2019 se 5., 4. a část 3. ročníku zúčastnily dopravní výuky na hřišti s fungujícími semafory, přechody pro chodce, kruhovým objezdem, železničním přejezdem a množstvím dopravních značek. Po úvodním proškolení se naši žáci statečně pustili do jízd. Samozřejmě nesměla chybět i teoretická část v učebně, kde si děti formou hry "Člověče, nezlob se" procvičili své znalosti z dopravního provozu. (je)

Více...Zipyho kamarádi - preventivní program

Ve čtvrtek 3. října se nemohlo z důvodu montáže nábytku vyučovat v nové učebně, a proto se naplánovala společná prevenční akce pro žáky 2. a 4. ročníku s názvem Zipyho kamarádi. Jedná se o prevenční program, který bude na naší škole v tomto školním roce poprvé. Žáci pracovali ve skupinách po třech. Vyjadřovali své pocity, vyráběli pocitové značky, seznámili se s příběhem a strašilkou Zipy. Nechyběla scénka paní učitelky, která nám ukázala cestu k tomu, co udělat, abych se cítil lépe. Hledali jsme situace doma, ve škole i mezi kamarády, které nás rozzlobily nebo naštvaly, poslouchali, co komu funguje jako řešení. Už se těšíme s dalším příběhem na další modelové situace, scénky a vyrábění strašilky Zipyho ve třídách. Dvouhodinový blok se žákům líbil. Můžete také navštívit www.zipyhokamaradi.cz , kde jsou informace o projektu nejen pro rodiče, ale i metodika, jak se učit sociálním dovednostem a chování v obtížných situacích. (pa)

Více...Setkání s hostem - povídání o opeře

Hostem byla tentokrát vrčeňská občanka, světoznámá operní pěvkyně, paní Eva Urbanová. Hned první říjnový školní den jsme se těšili na tajného hosta, který měl navštívit naši školu. Tajný byl ještě ráno pro všechny žáky! Jen iniciály EU nenechali zvědavce v klidu! EU je přeci Evropská unie! To přijede celá unie? Nakonec byla operní pěvkyně Eva Urbanová velkým překvapením. Beseda probíhala opravdu spontánně. Ani prvňáček Mikuláš se nebál zeptat, nakonec sám paní Evě i zazpíval. Postupně si zazpívali i ostatní, když viděli, že z první třídy se hlásí hrdinové. Jednu písničku dali s paní Evou všichni společně. Zazpívali její oblíbenou lidovku "Ach synku, synku". Poradila dětem, že pokud chtějí něco dokázat, musí se tomu věnovat na 100%, jinak budou jen ztrácet čas a energii. A je potřeba i dostatek odvahy a zdravé drzosti, včetně znalosti angličtiny, bez které se neobejde při cestování ani paní Eva Urbanová. Na konci setkání byla neplánovaná autogramiáda a předávání kytice pro radost. Děkujeme za Váš čas, paní Evo. Panu řediteli děkujeme za termín a domluvu příjemného setkání. (pa)

Více...Fotoreportáž 9 - STAVBA září 2019

Stavba – září 2019

Více...Vlastivědný výlet do Nepomuka

[sobota, 5. říjen 2019]

Vlastivědný výlet do Nepomuka

V pátek 27. září 2019 jsme jeli s naší třídou - 5. ročníkem a s paní učitelkou Jedličkovou a také s paní asistentkou Kubíkovou do Nepomuka. Byli jsme u kostela, v infocentru a v muzeu. Udělali jsme si malou procházku po Nepomuku. V muzeum jsme viděli vykopávky a trosky letadla. Moc se mi to líbilo. (Vanesa S., 5. roč.)

Nejvíc se mi líbily sochy u kostela sv. Jana Nepomuckého. Ještě bylo moc dobré INFOCENTRUM, protože mě moc baví nakupovat suvenýry. Myslím, že počasí se nám taky povedlo, ani nepršelo. Nemůžu napsat, že se mi něco nelíbilo. Bylo to úžasný. Určitě to paní učitelka dobře zorganizovala. (Katka L., 5. roč.)

Jeli jsme do Nepomuka. Viděli jsme muzeum a kostel. V muzeu jsme viděli zbytky letadla. (Xyno V., 5. roč.)

V pátek 27. září 2019 jsme jeli do Nepomuka. Výlet měl jenom 5. ročník. V muzeu byli kusy z letadla, motory, kulky, bambitky, pistole. Obešli jsme kostel sv. Jana Nepomuckého. V infocentru jsem koupil mamince lžičku. (Jan K., 5. roč.)

Výlet byl skvělý. Mohla bych ho doporučit. Nejvíc se mi líbil kostel svatého Jakuba. Pěkné bylo i vyprávění, které jsme si připravili a sochy. Byla jsem nadšená, že si můžeme i něco koupit. Líbili se mi zbytky z letadla, které spadlo na Dubči. (Naty N., 5. roč.)

Dnes 27. 9. 2019 jsem byla se školou na výletě. Viděli jsme vykopávky. Byli tam rozbité úlomky z letadla. Viděli jsme výstavu fotografií z vězení. Mohli jsme si něco koupit na památku. (Romana K., 5. roč.)

Museum se mi líbilo. Byly v něm ukázky z kláštera, který byl v místě dnešní obce Klášter, a zajímavosti třeba o sv. Janu Nepomuckém. V infocentru jsem si koupil lžičku, na které je sv. Jan Nepomucký. Lžička je pro mamku. Výlet se mi líbil. (Matěj J., 5. roč.)

Výlet byl super. Viděli jsme spoustu památek. Byli jsme se podívat v muzeu a na Přesanickém náměstí, kde byl kostel sv. Jakuba. Tam se k nám přidala paní učitelka Zemanová. Byli jsme na kostelní zahradě u náměstí, kde byli sochy. Šli jsme do infocentra, kde jsme nakoupili suvenýry. Výlet se povedl. Bylo i hezké počasí. (Eliška N., 5. roč.)

Do Nepomuka jsme jeli autobusem. Jako první jsme byli na Přesanickém náměstí a povídali jsme si o kostele sv. Jakuba i o nejstarším domu U lípy. Tam jsme se potkali s paní učitelkou Zemanovou. Byli jsme na zahradě kostela sv. Jana Nepomuckého. Tam jsou nádherné sochy. Pak jsme navštívili infocentrum a šli jsme do muzea. Nejvíc se mi líbily věci ohledně spadlého letadla na Dubči. Výlet do Nepomuka byl velmi krásný. Dozvěděla jsem se plno nových informací. (Emma J., 5. roč.)

Přijeli jsme autobusem do Nepomuka. Sešli jsme se s paní učitelkou Zemanovou a šli jsme okukovat památky. Na každém místě jsme si něco řekli k dané památce. Byli jsme například u kostela sv. Jana Nepomuckého. Podívali jsme se i na sochy, které byli vedle něj. Potom jsme šli do infocentra a hned do muzea. (Josefína V., 5. roč.)

Jako první jsme se šli podívat na památky. Pak jsme šli do infocentra. Z  infocentra jsme šli do musea. Vraceli jsme se autobusem. Ve škole jsme měli poslední dvě hodiny. Nejvíc se mi líbilo infocentrum, protože jsem si koupila turistické vizitky. (Kiki S., 5. roč.)

Na výletě bylo fajn. Paní učitelka Zemanová chodila s námi po památkách. Šli jsme do infocentra a pak do muzea. Viděli jsme tam pušky a zbraně. Byly tam pěkné a drahé věci. (Lukáš K., 5. roč.)

Více...Pejsek, kočička a ostatní kamarádi

Pejsek, kočička a ostatní kamarádi…Tak pod tímto názvem se ukrývala přehlídka domácích mazlíčků, která proběhla na školní zahradě ve dnech 26. a 27. září. Do představení svých mazlíčků se zapojilo celkem 41 žáků, přičemž pro některé to byl velmi nelehký úkol. Někteří nás naopak mile překvapili svoji výřečností a vtipným vystoupením a představili nám imaginární morče či komunikující myš. Kromě toho jsme měli možnost vidět plyšová zvířátka, strašilky, rybičku, užovku, papouška, velké množství pejsků, koček, králíků a morčat. Všichni si za svůj výkon odnesli zaslouženou odměnu. (ku)

Více...Cesta za pohádkou

[sobota, 21. září 2019]

Cesta za pohádkou

V letošním školním roce nás budou motivovat pohádky. "Čerství páťáci" se aktivně organizačně zapojili do první družinové akce "Cesta za pohádkou" v podobě putování po Vrčeni.  Ve třech skupinách děti postupně plnily zadané úkoly u pohádkových postav. Disciplíny a celou trasu děti 5.ročníku velmi zajímavě připravily. Nezapomněly ani na odměny pro své vrstevníky a prvňáčkům dokonce rozdaly různé plyšáky. Počasí nám přálo a děti z 1.ročníku tak okusily kamarádství a spolupráci se staršími dětmi. V samostatnosti a spolehlivosti se osvědčili Josefína V., Emma J., Kristýna S., Vanesa S., Natálie N., Petr B. a Lukáš K. Bylo to fajn a těšíme se další akce ve školní družině.(šle)

Více...Strana 13 z 94
«« « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » »»

Záchranný Kruh

Ovoce do škol

Obec Vrčeň

Mateřská škola Vrčeň

SDH Vrčeň