Včelí stezka Helenka

[úterý, 30. červen 2020]

Včelí stezka Helenka

 

Na závěr školního roku se třeťáci vydali na vycházku do přírody. Vyrazili z Vrčeně do Dvorce a po cyklostezce Helenka směrem na Klášter. Výlet byl zaměřený na poznávání květin a stromů, ale především na zkoumání včelího světa. Pod železničním viaduktem v ulici Nad Huťákem totiž začíná včelařská naučná stezka, kterou zde vytvořil Včelařský spolek pro Nepomuk a okolí. Ta se skládá z deseti naučných panelů s informacemi o životě včel. Paní učitelka žákům připravila pracovní listy s otázkami o včelách a oni je pak ve skupinách vypracovali. Dozvěděli se například, jak včely dělají med, jak se spolu domlouvají nebo proč mají žihadlo. Nesměla chybět přestávka na svačinu a na hraní her. Všichni si výlet moc užili. (vá)Osm trpaslíků v lese

[neděle, 28. červen 2020]

Osm trpaslíků v lese

 

V úterý 23.června se vydalo osm trpaslíků z 1.třídy na procházku do lesa. Vydali jsme se k Dobré Vodě. Jen Sněhurák na fotkách chybí.

Cestou trpaslíci házeli šišky, hledali houby, povídali jsme o nich, snažili se určovat druhy stromů, přiřazovali k těmto stromům šišky a větvičky s jehličím. Čím dále jsme vstupovali do lesa, tím zřetelněji byly slyšet zvuky techniky. A ejhle! Místo krásného lesa jsme viděli jen holou pláň, na které se zrovna pracovalo. Využili jsme zájmu kluků o pozorování techniky, obsadili pařezy nebo kameny a v klidu se nasvačili. A teď jsem začal mít obavy, zda vůbec tu studánku najdu. Les se úplně změnil! Ale ano, povedlo se. U studánky jsme probrali základy první pomoci, naučili se záchranářskou stoličku a dokonce jsme si zazávodili v přenášení raněného. Pak jsme chtěli jít stezkou, ale přes stezku ležely pokácené stromy. Kousek jsme se proto vrátili a pak šli pěšinou kolem Čečovického potoka zpátky ke škole.

U brodu na počátku Vrčeně jsme si povídali o potoku, zkoušeli jsme určit levý a pravý břeh potoka. Také jsme zopakovali poznávání přírodnin a pak už rychle do školy, protože nás čekal oběd.

Vycházka se podařila, počasí nám přálo. Jen škoda, že jsme nemohli jít v plném počtu. (mk)Družina v omezeném provozu

[neděle, 28. červen 2020]

Družina v omezeném provozu

 

Školní družina od 25.5. funguje ve čtyřech skupinách. Naše III.skupina je spojena z dětí 3.a 4. ročníku, které školu v této době navštěvují. Vždy po obědě máme různou činnost, abychom si užili zábavy ještě do konce školního roku. A opravdu nuda není. Pokud bylo odpo deštivé, vyráběli jsme origamové motýlky, rybičky z nepoužitelných CD nebo jsme si hráli na "komiksové obrazy". Některá děvčata dokonce měla zájem o vyšívání na kanavu. Venku na školní zahradě je vždy nejlépe. Na Den dětí si všichni ze skupiny zasoutěžili. Bylo fajn, že David a Kája některé soutěže zorganizovali. Také turnaj v ringu, holky proti klukům, byl prima. Nechybí ani práce na zahradě, užívání si průlezek, houpačky, trampolíny nebo zkoušení chůze na chůdách. Zajímavá pro všechny byla "hledačka" žlutých kinder vajíček na cestách Vrčení. (šle)

Díky období karantény, kdy byla škola zavřená, si naši školní zahradu oblíbilo více zvířátek. Proto i nyní máme možnost s dětmi pozorovat více druhů ptáků, například kosy, drozdy, rehky a jiné. Kromě toho přeskakujeme více krtčích hromádek a u studny obdivujeme ropuchu. Největší atrakcí pro nás ale byl netopýr, poletující ve dne.

S žáky druhého ročníku jsme skládali různé výrobky z papíru – čepice, lodičky, parníčky, čumáčky. Nejnáročnější však byla výroba paraplíček, kdy děti musely zvládnout obkreslit, vystříhat, složit a slepit deset kruhů do paraplíčka. Zde se ukázala pečlivost, trpělivost a odhodlání některých dětí. Jsou to zkrátka šikulové. (ku)Narozeninový projekt - JARO a LÉTO

[sobota, 27. červen 2020]

Narozeninový projekt - JARO a LÉTO

 

Letos jsme oslavu jarních a letních narozenin dětí měli trochu netradiční, a především v oslabení, protože ne všichni mohli být přítomni. Všem dětem, které oslavily, popř. oslaví své narozeniny během jarních a letních měsíců přejeme kopec radosti, plný koš smíchu a milé lidi kolem sebe. Oslavenci, kterým jsme mohli popřát ve škole si odnesli i maličkost pro radost. Vše nejlepší!!! (ce)

Více...Výtvarné práce žáků 5. ročníku

[sobota, 27. červen 2020]

Výtvarné práce žáků 5. ročníku

 

Nabízíme k prohlédnutí výtvarné práce našich nejstarších žáků.

Více...Muzeum v Blovicích - námět na výlet

[pátek, 15. květen 2020]

Vážení a milí příznivci Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.,

srdečně vás zveme na oslavu Mezinárodního dne muzeí! Připravili jsme pro vás stopovačku v parku, kterou si můžete projít již o tomto víkendu. V pondělí 18. 5. bude muzeum mimořádně otevřené a vstup je zdarma. V parku budou otevřeny branky na Husinu a Boušov.

Dále vás zveme na zpřístupnění výstavy Mezi povinností a svědomím (Bezpečnostní složky na jižním Plzeňsku za období Protektorátu Čechy a Morava), které se uskuteční 2. 6. 2020. Výstavu je možné shlédnout až do 7. 11. 2020.

11. 6. v 17hod zahájíme komentovanou prohlídkou výstavu Proměny zámku Hradiště, zachycující různé podoby zámku v průběhu staletí.

Těšíme se na vaši návštěvu a přejeme krásný víkend!

Mgr. Tereza Pelcrová
Muzejní pedagog a PR

 
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p.o.

Hradiště 1
336 01 Blovice
T: +420 371 522 208 M: +420 721 090 451 E: pelcrova@muzeum-blovice.cz

www.muzeum-blovice.cz  

FB: muzeumBlovice  | IGmuzeumblovice

Více...Plavecký výcvik

[čtvrtek, 16. duben 2020]

Vzhledem k divné situaci jsme zatím zrušili po domluvě s plaveckou školou všechny dubnové termíny plaveckého výcviku.

Aktualizace 16.4.2020:

Dne 15.4.2020 jsme s plaveckou školu zrušili celé plavání v letošním školním roce. Řízení o přidělení dotace na dopravu byla ministerstvem školství pozastavena. Plavecká škola navrhla nové termíny plavání a to hned od září 2020. Na plavání budeme jezdit, pokud situace kolem koronaviru dovolí plavat. Přihlášky na plavání dnešního 2. a 3.ročníku zůstávají v platnosti, přihlášky žáků dnešního 4.ročníku rušíme a zaplacené zálohy vrátíme.

Více...Preventivní program - 2. ročník

[sobota, 28. březen 2020]

Preventivní program - 2. ročník

V pondělí 9. března jsme společně s druháky absolvovali poslední část programu Dobré vztahy s panem Mgr. Žižkou. Ce lkem jsme se viděli třikrát a v lednu měli možnost konzultace i rodiče druháků, které využili skoro všichni. Tento program měl za cíl zlepšit, urovnat, ale i vyhlazovat a udržovat přátelské vztahy ve 2. třídě, naučit žáky vyjadřovat své pocity a dokázat nastavit vlastní hranice s ostatními, říct si o pomoc.

Zabývali jsme se tím, že každý z nás je jiný, každý má své odlišnosti, ale také má každý jiné předpoklady, a proto mu některé činnosti jdou lépe a jiné zase obtížněji. Vymýšleli jsme, jak bychom mohli v jednotlivých činnostech pomoci těm, kteří pomoc potřebují. Zároveň jsme si ale zdůraznili, že ačkoli se někomu něco nedaří, nemá právo nás urážet či nám ubližovat. Konkrétně jsme si vyzkoušeli, jak bychom mohli v těchto situacích reagovat. Vzájemně jsme si radili, co komu funguje a zkoušeli tak najít ta nejlepší možná řešení. Také jsme malovali, jaké chování se nám ve třídě líbí a jaké ne, vymýšleli jsme, jak bychom to mohli společně zlepšit.

V novém roce jeden z žáků druhé třídy přestoupil na jinou školu, proto jsme si povídali i o tom, jak to ovlivnilo naši atmosféru ve třídě a co se tím změnilo. Zahráli jsme si scénky, jak by to mohlo vypadat, kdybychom se někde potkali. Víme, že není třeba se bát, a že je prima, když potkáme někoho, koho už známe. Nakonec jsme každý napsali svůj dopis na rozloučenou. Až dopíší své dopisy i žáci, kteří v pondělí nebyli ve škole, vložíme všechny naše dopisy do obálky a odešleme je kamarádovi, který s námi již do třídy nechodí.

V celém projektu (ve třech setkáních) jsme získali hodně informací, naučili se zvládat vypjaté situace, pomáhat si navzájem a dokázat si o pomoc požádat. Víme, že vztahy je nutné budovat, ale také je správně prožívat. Vždy je zkrátka cesta, která nikomu neubližuje.  Každý konec, znamená i začátek něčeho dalšího, co nás posune dál.

Děkujeme panu Mgr. Žižkovi – oblastnímu metodikovi prevence v PPP v Plzni za čas a příjemná setkání i dobrou náladu. (sý)

Více...Šikulové v únoru

[sobota, 28. březen 2020]

Šikulové v únoru

Ještě než se nám zavřela škola, stihli jsme si v rámci kroužku ŠIKULOVÉ vyrobit hrad z papíru a papírových ruliček, který mohou děti dále využít při dalších akcích ve školní družině. Na hradě pracovaly děti společně, jako jeden velký tým, kde každý měl svůj úkol. Rádi chodí i se svými nápady, co bychom mohli příště tvořit.

Také jsme si vyrobili masky, které mohly děti použít na maškarní bál. Děti byly kreativní a všem se moc povedly. Moc se těšily, až budou moci tvořit jarní výzdobu, měly spoustu krásných nápadů, proto věřím, že je společně brzy zrealizujeme a budu se těšit na všechny šikuly. (Pe)

Více...Plavání 2020

[sobota, 21. březen 2020]

Odpovídám veřejně na dotaz jedné z maminek (Mám platit plávání?).

Pokud jste ještě neplatili zálohu na plavání, počkejte s touto platbou do doby, než budeme všichni vědět více konkrétních informací. Zatím budu rušit pouze první lekci a to 6.4.2020 z důvodu stále trvajícího nouzového stavu.

Více...Koblížkový karneval

[středa, 4. březen 2020]

Každý únor ožívá družina maškarním bálem, tentokrát nazvaný Koblížkový. Ne jinak tomu bylo v pátek 28. února, kdy se sešlo spoustu zajímavých masek, jako např. princezna, víla, drak, Pipi punčocha a mnoho dalších. Oblíbenost maškarního bálu je stále větší a všichni se na něj moc těší. Maškarní ples nám skýtá takřka neomezené množství možností, jak popustit uzdu fantazii a pod jinou identitou se vyřádit do sytosti.

Součástí maškarního byly i již tradiční soutěže. Nechyběla ani zábavná hra s židlemi, stavění věže z kostek a také diskotéka. Po celou dobu hrály písničky, které pouštěli naši DJ-ové, žáci vrčeňské školy. Vybrat nejhezčí masku je vždy přetěžkým úkolem, proto každý z účastněných byl odměněn maličkostí a sladkostí v podobě koblížku, které nám upekly naše hodné paní uklízečky paní M. Velíšková a J. Břízová. Chtěla bych poděkovat všem paním učitelkám, které pomáhaly s přípravou, dále paní vychovatelce E.Šlajerové za přípravu pohoštění. A v neposlední řadě také poděkovat našim šikovným uklízečkám, kterým se koblížky opravdu povedly a byly výtečné. Děti si to užily, což nás těší a my se budeme těšit zase na příště. (pe)

Více...Setkání s hostem - povídání se zástupcem armády

V průběhu pátečního dopoledne jsme měli další část projektu "Setkání s hostem". Po velké přestávce se na nás totiž přišel podívat bývalý žák naší školy, nynější profesionální voják, Ondřej Müller. Během jeho povídání jsme se dozvěděli, jakou studijní cestu musel urazit, aby se ke svému vysněnému povolání dostal. Zjistili jsme, co vše obnáší jeho povolání jako příslušníka armády ČR. Viděli jsme fotky vozidel, výstroje a výzbroje vojáků naší armády, ale i fotky samotných vojáků v akci. Poté jsme se na povel přesunuli do naší tělocvičny, kde si žáci mohli vyzkoušet nástup ve svých jednotkách pod vedením skutečného vojáka, zároveň potrénovali pořadová cvičení plná kázně, také si vyzkoušeli některé cviky a měli tak možnost otestovat svoji fyzickou zdatnost. Závěrem jsme dostali pro naše žáky dárečky s vojenskou tématikou.  A nakonec jsme se tématicky rozloučili rozchodem do tříd. Děkujeme za výjimečné setkání a budeme se těšit, kdo nás svou návštěvou poctí příště. (sý)

Více...Strana 5 z 90
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 » »»

Záchranný Kruh

Ovoce do škol

Obec Vrčeň

Mateřská škola Vrčeň

SDH Vrčeň