Čarodějnická štafeta

[neděle, 8. květen 2022]

Čarodějnická štafeta

 

Den, kdy se "pálí čarodějnice" a staví májka podle českých tradic, letos vyšel na víkend. Ve školní družině jsme proto již ve čtvrtek uspořádali "čarodějnickou štafetu" s trochou pohybu stále k celoškolnímu tématu olympijských her. Téměř 50 dětí se utkalo ve 2 družstvech v netradičních disciplínách: lovení "potvůrky", obkreslení tajného písma, stavění hranice z kostek, hod švábem, šiškou či kouzelnou koulí. Celý závod musel každý absolvovat s koštětem a předávat dalšímu jako štafetu. Sladká odměna pak nechyběla. Závěrem předvedla p.vychovatelka v převleku baby Magi kouzlo s vodou, octem a sodou s čarovným zaklínadlem: "...noční rosu, trochu strachu, babí hněv a jedlou sodu, vařím, vařím škodivodu..."! A tak si přejme čarokrásný máj a všechny další dny. (šle)Svěcení pramene Dobrá voda 2022

[čtvrtek, 5. květen 2022]

Svěcení pramene Dobrá voda 2022

 

Po kovidové pauze jsme se vypravili ve středu 27. dubna 2022 na žehnání pramenu Dobrá voda ve Štědrém. Výprava našich žáků dorazila v náročném terénu ke kříži v lese a pan farář je pokropil svěcenou vodou ze studánky. Vystoupení zahájil hrou na flétničku prvňáček Honzík, žáci druhého až pátého ročníku, kteří se akce dobrovolně účastnili, zarecitovali jarní básně a na úplný závěr krásně zazpívaly píseň Klidná jako voda skupiny Jelen Kája, Julča a Nelča. Některé děti přišly podpořit ke studánce i jejich rodiny. Pro děti bylo panem farářem připravené opékání buřtů a hledání pokladu, vynikající domácí chléb paní Kotlanové a poučné povídání o stromech a kůrovci pana Kotlana. Žáci se v lese vydováděli, ale zbyla jim i energie na návrat ke škole. (je)Beseda Rumunsko

[čtvrtek, 5. květen 2022]

Beseda Rumunsko

 

V pondělí nás ve škole čekalo příjemné překvapení. Dorazily za námi naše již známé a milé cestovatelky. Dvě z nich dokonce absolventky naší školy - Hedvika Sýkorová a Majda Roušalová. Tentokrát i v doprovodu další z jejich vandrovské party - Klárky Supíkové. Nyní nám přijely povyprávět o jejich návštěvě Rumunska, kam se vydaly do hor minulé léto. Dozvěděli jsme se, jak do Rumunska cestovaly, prohlédli jsme si krásné fotografie přírody, zjistili jsme, jak jim počasí moc nepřálo i jaké je čekalo setkání se zvířátky. Jako tradičně jsme si vyslechli spoustu humorných historek z jejich cesty. Děti nadšeně poslouchaly jejich vyprávění, které bylo opravdu velice poutavé. Děkujeme ještě jednou za jejich návštěvu a těšíme se opět za rok na naše další cestovatelské setkání. (sý)Den Země 2022

[čtvrtek, 5. květen 2022]

Den Země 2022

 

Po roce naše škola opět oslavila 22. dubna 2022 Den Země. Připomněli jsme si, že je velmi důležité se o naši planetu starat a chránit ji. Každý žák si zasel své rajče, o které se bude do konce roku starat a poté si ho odnese domů, kde bude při troše štěstí sklízet úrodu. Péči o zeleň a snahu třídit odpad jsme si připomněli pomocí pokusu Papírové květy na vodě. Každému se povedlo, aby jím vytvořený papírový kvítek na vodě rozkvetl a potěšil ho svou krásou nebo vzkazem. Závěr naše projektu byla vycházka obcí Vrčeň, při které jsme sbírali odpadky pohozené v přírodě. Každý žák si vyzkoušel, že i on sám může být pro naši planetu Zemi prospěšný. (je)

Více...Exkurze Klaus Timber

[sobota, 30. duben 2022]

Exkurze Klaus Timber

 

Ve čtvrtek 21. 4. měli žáci čtvrté a páté třídy možnost navštívit největší průmyslový závod v blízkém okolí. Společně se vydali do nového výrobního areálu firmy KLAUS Timber a. s. ve Dvorci. Jedná se o největšího výrobce dřevěných palet v České republice. Žáci si tak prohlédli nové výrobní haly a sledovali celý proces výroby palet. Na závěr každý obdržel i malý dáreček. Děkujeme, bylo to moc zajímavé. (vá)

Více...Velikonoční pohlednice

[pátek, 29. duben 2022]

Velikonoční pohlednice

 

Ve středu 20.4. jsme si tak trochu prodloužili velikonoční naladění. Pro žáky naší školy jsme do terénu připravili jednu z Etapovek - Velikonoční pohlednice, hra s hádankou, kterou do školy zanesl Petr V. s maminkou. Děti po skupinkách procházely trasu, kde bylo vyvěšeno deset pohlednic. Orientovat se musely podle mapy. Každá pohlednice z jedné strany obsahovala hádanku a z druhé zajímavosti o Velikonocích z deseti různých zemí. Za pomoci vajíčkové abecedy musely ještě vyluštit tajenku, která byla ukryta na známkách na pohlednicích. Na konci trasy děti nalezly vajíčko, ve kterém byl ukrytý vzkaz, kde naleznou sladkou odměnu. Do této akce se také zapojil pan Černý, který si pro děti připravil stanoviště s házením hadrového míčku do krabice. Podle slov dětí se akce vydařila. Děkuji za pomoc panu Černému a všem pedagogickým pracovníkům. (ku)

Více...Velikonoční jarmark 2022

[pátek, 22. duben 2022]

Velikonoční jarmark 2022

 

Součástí předvelikonočního období byly i tvůrčí dílny s jarní tématikou. Velikonoční jarmark souvisí se svátky jara. Proto, když jsme měli tu možnost, tak jsme zorganizovali pro děti, jejich rodiče a prarodiče na naší krásné zahradě pěkné odpoledne. Prodávaly se tady výrobky, které děti vyrobily nejen s paními učitelkami ve škole, ale zároveň ochotné maminky darovaly do školičky i různé pochutiny a výrobky. Každý se nějakým způsobem zapojil a moc nás to bavilo. Velké poděkování patří také paním prodavačkám z blízkého obchodu, které nám umožnily uspořádat prodej výrobků dětí u nich v obchodě. Také kluci byli úžasní prodejci. Všem zúčastněným chci poděkovat a dětem popřát krásné velikonoční svátky a bohatou pomlázku. (pe)

 

Více...Pečení perníčků a velikonoční vyrábění

 

Jelikož pečení perníků nepatří pouze k Vánocům, rozhodli jsme se letošní Velikonoce trochu osladit. V rámci blížících se Velikonoc a s nimi spojeným prodejem velikonočních výrobků naší školy, se minulý týden linula vůně perníčků po celé škole. Jak se dětem perníčky povedly, posuďte sami. Ve čtvrtek 7.4. jsme v naší kuchyňce začali – nejprve se umýt a vysvětlit pravidla bezpečnosti. Těsto paní vychovatelka připravila, aby šla práce pěkně od ruky a hurá do pečení! Měli jsme formičky kuřátka a vajíčka. Děti si perníčky vykrojily, společně jsme je upekli a zdobit už musel každý sám. Děti, které se pečení nemohly zúčastnit, si druhý den alespoň perníčky ozdobily a snědly. Někteří si je odnesli ukázat domů. (pe)

V době předvelikonoční jsme s dětmi vyráběli, pekli a tvořili pro velikonoční jarmárek. V oddělení ŠD "Soviček" si všichni udělali svého "jidáše" z kynutého těsta a děvčata je upekla pro každého v polyt.učebně a některé i na prodejní jarmark. Zrovna tak si každý mohl vyrobit domů či na prodej velikonoční dekoraci "zajíčka". Přejeme tak všem i sobě zdravé, veselé a spokojené jaro :-) (šle)

Více...Divadlo Múza - Hody, hody, doprovody

 

Společně se školkovými dětmi se naši žáci sešli v úterý 5. dubna 2022 v tělocvičně školy na divadelním představení "Hody, hody, doprovody" divadla Múza. Dva roztomilí králíčci dětem během představení oživili velikonoční tradice. Barvili vajíčka, pletli pomlázku a také nechybělo připomenutí zvyku dostat na Velikonoce něco nového. V příběhu bylo také mnoho mláďátek, která k jaru patří. Všichni si veselou pohádku užili a pobavili se humornými scénkami. (je)

Zde jsou reakce a komentáře žáků 3. a 5. ročníku:

Bylo to o dvou králících. Králíci nechtěli porušit velikonoční tradice. Barvili kraslice, pletli pomlázku. Nejvíce se mi líbilo, jak barvili kraslice a potkali paní kachnu, a jak dali panu vodníkovi kraslice. (Šárka)

Dva králíci se snažili dodržovat tradice. Kreslili vajíčka, upletli pomlázku. Byl tam pes, který řekl, že toho, kdo nemá na sobě nové oblečení, zajíc pokaká. Co se mi líbilo? Že měli nové trenýrky. (Monika)

Žili byli dva králíci. Snažili se dodržet velikonoční tradice. Jeden byl malý a druhý velký. Nejvíc se mi líbilo, jak kuřata předbíhala maminku. (Jiří Š.)

Pohádka se jmenovala „Hody, hody,doprovody“. Byli v ní dva králíci. Snažili se dodržet velikonoční tradice. Rozhodli se, že si upletou pomlázku a namalovali vejce. Nejvíc se mi líbilo, jak se chtěli pokakat. (Matěj)

Bylo to o dvou králících, kteří chtěli splnit tradice, ale neměli kraslice, proutky a vajíčka. Tak je hledali. Mně se nejvíc líbilo, jak nás chtěli pokakat. (Vojta)

Bylo to o dvou králících. Ty se snažili dodržovat velikonoční tradice. Jmenovali se Ouško a Zoubek. Pletli pomlázky, malovali vajíčka. Nejvíc se mi líbilo, jak řekli, že nás pokakají. (Laura)

V jedné pohádce byli zajíci. Jmenovali se Ouško a Zoubek. Ouško, protože má velké uši a Zoubek, protože má velké zuby. Líbilo se mi, jak nás chtěli pokakat. (Ondřej)

Do Vrčeně přijelo znovu divadlo Dráček s novým názvem MÚZA. Představení se jmenovalo HODY, HODY DOPROVODY. Celé to hrály dvě herečky s pomocí loutek. Příběh vyprávěl o dvou králících, kteří se jmenovali ZOUBEK a OUŠKO. Oba dva králíci potřebovali pomoc z publika namalovat vajíčka, a tak šli čtyři dobrovolníci do toho. Chtěli vyrobit pomlázky z vrby vedle pana vodníka, ale ten jim to nedovolil. Ouško přišel na to, že mu může dát namalovaná vajíčka a vodník jim dá čtyři zbylé proutky a vyšlo to. Mohli tedy vyšupat celé pódium. Divadlo bych doporučoval spíše pro menší děti, ale i dospělí se budou bavit. (Oskar)

Dne 5. 4. se ve vrčeňské škole sešly dvorecká a vrčeňská školka i škola, aby se všichni podívali na představení Hody, hody doprovody od divadla Múza. Děti si společně s králíčky Ouškem a Zoubkem mohly vyzkoušet a naučit se spoustu velikonočních zvyků. Divadlo bylo velmi hezké, ale spíše pro malé děti. (Anna)

V úterý 5. dubna se ve Vrčeni znovu ukázalo divadlo Dráček, tentokrát pod novým jménem Múza. Bohužel máme ve škole malou tělocvičnu, takže jsme se tam jen tak tak vešli. Jako úvod nám pořadatelé pustili velikonoční písničku. Poté následovalo představení hlavních postav Ouška a Zoubka. Představili celý dvůr a potom následovalo Zoubkovo setkání s kachnou. Ta mu řekla, že na Velikonoce musí mít pomlázku. Během toho Ouško od psa zjistil, že potřebuje kraslice. Oba provedli výměnu s hastrmanem, kraslice za proutky z jeho vrby. Kraslice jim pomohly namalovat i někteří diváci. Nakonec chtěli králíci všechny pokakat. Podle mého bylo představení určeno spíš pro mladší žáky. Často tam byly dětské výrazy. A na konci mě velice překvapila králičí chuť pro kakání. (Tonda)

Divadlo se odehrávalo v základní škole Vrčeň. Představení se povedlo, bylo skvělé a jmenovalo se Hody, hody doprovody. Byly tam dvě herečky, jedna hrála králíčka Ouška a druhá králíčka Zoubka. Vybrali si z publika čtyři děti na barvení vajíček. Dělali pomlázky z vrby a vyšupali všechny králičice. Říkali, že když nebudeme mít na sobě nové věci, tak nás pokakají. Dětem se to líbilo a tleskaly. (Dan)

Dne 5.4 2022 do základní školy Vrčeň přijely 2 herečky s divadelním představením. Dva zajíci Ouško a Zoubek jsou čerstvě narození. Starší se jmenoval Ouško, protože měl velké uši a mladší se jmenoval Zoubek, protože měl velké zuby. Byly Velikonoce a zajíčci se rozhodli udělat si je fajn. Mladší sehnal vejce na kraslice. Ouško a Zoubek si na pódium pozvali malé děti na pomoc. Děti jim pomohly nabarvit kraslice. Starší šel pro proutky z vrby, ale vodník mu je nedal. Ouška napadlo, že vymění kraslice za proutky. Vodníkovi se nápad líbil, a tak udělali výměnu. Ouško poděkoval a šel společně se Zoubkem udělat pomlázku. Potom vyšupali všechny zaječice i svoji maminku. Pohádka byla spíše pro mladší, ale pobavila i starší diváky. (Nela)

Více...Zápis dětí do 1. ročníku

[pátek, 22. duben 2022]

Zápis dětí do 1. ročníku

 

V pondělí 4. dubna 2022 v odpoledních hodinách proběhl v naší škole zápis budoucích prvňáčků. Po uvítání a rozkoukání se ve škole si předškoláci začali povídat s paními učitelkami. Při rozhovoru zjišťovaly paní učitelky, jak děti umí barvy, tvary, počty předmětů, podobné tvary písmen a slov, prostorovou orientaci, řeč, kreslení, držení tužky, číslice a překreslování tvarů. Za práci na ně čekala odměna v podobě dárečků. Děti si odnášely žirafky, zvířátka, omalovánky a diplomy. Seznamy přijatých žáků budou v květnu zveřejněny na webu a u vchodu školy. (je)

Více...Morana - vítání jara 2022

[neděle, 17. duben 2022]

Morana - vítání jara 2022

 

Po dvouleté pauze jsme se opět mohli vrátit k celoškolní tradici Vítání jara. I přesto, že nám zima dávala jasně najevo, že se jen tak nevzdá, jsme se všichni sešli před školou, abychom se vydali na obchůzku obcí. Průvod vedli páťáci s vlastnoručně vyrobenou Moranou a uzavírali ho prvňáčci s lítem, které si vytvořili s paní učitelkou při pracovních činnostech. Za zvuku recitace jarních básniček jsme došli až k řece, kde pan ředitel s Tomášem hodili Moranu do vody. Zpět ke škole šli v čele průvodu prvňáci, kteří donesli líto na školní zahradu a umístili ho na záhon. Všichni jsme Moraně na rozloučenou rádi zamávali a teď už nám jen zbývá těšit se na jaro. (ce)

 

Více...Sběr surovin 2022

[sobota, 16. duben 2022]

Sběr druhotných surovin se uskuteční od 19.dubna do 29.dubna 2022.

Suroviny noste do ZŠ nejlépe v odpoledních hodinách od 13 do 15,30 hodin. Vzhledem ke krátké době sběru přijímáme sběr i v sobotu 23.4. v době od 9 do 11 hodin.

·         noviny, časopisy, letáky, kancelářský bílý papír

·         víčka od PET lahví (všech barev)

·         hliník sešlapaný, zmačkaný (plechovky od nápojů, víčka od jogurtů, folie od čokolád a tavených sýrů, misky od buchet nebo paštik) – nesmí být znečištěný !

·         KARTON NEVYBÍRÁME.

Nejlepší varianta odevzdání sběru je volně v kartonových krabicích nebo v tašce.

Sběr druhotných surovin je součástí celoškolního projektu a dětem budou připočteny za sběr dukáty (po skončení celé akce). Velmi nám ulehčíte práci, pokud budete mít sběr zvážený a podepsaný jménem dítěte. Finance získané za sběr budou použity ve prospěch žáků ZŠ Vrčeň.

Více...Strana 6 z 101
«« « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » »»Doučování žáků Banner
Záchranný Kruh

Ovoce do škol

Obec Vrčeň

Mateřská škola Vrčeň

SDH Vrčeň