Výlet Chanovice

[pondělí, 27. květen 2019]

Výlet Chanovice

Páteční ráno v naší škole proběhlo netradičně. Naplánovali jsme výlet, aby mohli ve škole pracovat řemeslníci na "naší" nové přístavbě školy. Cílem výletu byl zámek Chanovice a skanzen, rozhledna. Po příjemném přivítání v Infocentru, které otevřeli jen kvůli nám, jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna navštívila zámek a seznámila se s řemeslnou historií, včetně historie kamenictví, pokračovala návštěvou rozhledny. K rozhledně jsme doputovali krásným zámeckým parkem a příjemným lesem. Většina žáků vystoupala až na vrchol rozhledny, viděli i vrch Štědrý, který je nedaleko Vrčeně. Po krátkém odpočinku a svačince v přírodě se tato skupina vystřídala s druhou na skanzenu. Ten byl báječný, včetně skvělého výkladu pana Kodýdka, který dával dětem hádanky, poutavě vyprávěl o historii a vtipně ukazoval, jak se dříve žilo. Využili jsme také krásného prostředí zámeckého areálu před Infocentrem, kde jsou prolézačky a odpočinková místa kolem kostela. Výlet se všem líbil, výrobky, které si děti nakoupily, udělaly radost určitě všem rodičům. Děkujeme Obci Chanovice, Infocentru, p. Kodýdkovi z Klatovského muzea za výborné přijetí a organizaci. Rodičům vřele doporučujeme červencovou akci v Chanovicích, která má skvělou odezvu a návštěvnost! (pa)Atletický trojboj 2019

[pondělí, 27. květen 2019]

Atletický trojboj 2019

Po roční přestávce jsme se opět zúčastnili sportovního klání Atletický trojboj pro žáky 1. stupně ZŠ ve spolupráci s AŠSK. Ve středu16.5.2019 jsme dorazili ke škole v Přešticích. Soutěží se ve třech atletických disciplínách – sprint na 50m, skok do dálky a hod míčkem na dálku. Žáci tvoří čtyřčlenná družstva /2dívky a 2 hoši/ v kategoriích mladší žáci /2. a 3. třída/ a starší žáci /4. a 5. třída

Velkou pochvalu zaslouží žáci, jejichž výsledky jsou podbarveny zelenou barvou. Umístili se do 10. místa v okrese Plzeň-jih.I ostatní žáci se snažili, a proto i jim patří uznání za dobrou reprezentaci naší školy.

Zpracováno 21.5.2019                                                                      Pavel Maršalík, ředitel školyAtletický trojboj 2019 Zvětšit obrázek

Český den proti rakovině 2019

[neděle, 26. květen 2019]

Český den proti rakovině letos probíhal 15. května 2019. Byl to již 23. ročník celonárodní sbírky, který byl tentokrát zaměřen na prevenci nádorových onemocnění plic. Příčinou většiny těchto onemocnění je kouření, proto je nutno věnovat pozornost prevenci kouření. Dalším faktorem způsobujícím nádory plic je působení nebezpečných látek (např. azbestu), proto další oblastí prevence je pracovní hygiena.

Sbírka byla organizována pro Ligu proti rakovině Praha prodejem žlutého kvítku měsíčku lékařského. Barva stužky byla meruňková. Minimální příspěvek za kytičku činil 20 Kč. Čtyři žáci našeho 5. ročníku se dali do prodeje již kolem sedmé hodiny ráno a pokračovali ještě odpoledne. I přes chladné a deštivé počasí se jim podařilo do dvou vaků vybrat za kytičky 4. 110 Kč a prodali celkem 178 kvítků. Každý, kdo si koupil kytičku, si mohl také vzít letáček s informacemi o rizikových faktorech plicních nádorů, o možnostech jejich prevence, a také užitečné odkazy na odbornou pomoc pro ty, kteří se rozhodli přestat kouřit.

Velký dík patří našim dobrovolným prodejcům za ochotu pomáhat a nabízet kytičky, ale i všem, kteří se rozhodli kytičku koupit a přispět na prevenci a léčbu nádorových onemocnění. (je)Čarodějnice

[neděle, 26. květen 2019]

Čarodějnice

Díky projektíku, do kterého jsme se pustili 30. dubna 2019 v třetím a čtvrtém ročníku, jsme se dověděli nové informace k svátku Pálení čarodějnic. V článku na pracovním listu jsme zjistili, jak se tento zvyk dodržoval v minulosti, ale i jak se slaví nyní. Zároveň jsme si rozšířili slovní zásobu myšlenkovou mapou, vyhledávali slovesa i podstatná jména, zopakovali hláskovou a slabičnou stavbu a druhy hlásek. Díky začarovaným příkladům jsme si procvičili malou násobilku. Pomocí názvů barev v angličtině jsme vybarvili ukrytou čarodějnici. Zvyk Pálení čarodějnic nám tak propojil všechny předměty tohoto dne. (je)

Na projektový čarodějnický den přišly děti do školy v čarodějnických kostýmech a proměnily se tak na čaroděje a čarodějky. A jako v každé správné čarodějnické škole se i naši malí čarodějové učili všechno, co potřebují čarodějnice znát. Četli příběh o Malé čarodějnici, vymýšleli vlastní zaklínadla, o tělocviku létali na koštěti a hlavně si sami připravili čarodějnický lektvar. Ten potom pomocí kouzelnické pánvičky proměnili na palačinky, které za odměnu snědli. Na konci vyučování dostali všichni čarodějové a čarodějky pravé čarodějnické vysvědčení, jak jinak než se samými jedničkami. (vá)

V rámci "Kouzelného odpoledne" 30.4. 2019 proběhly sportovní hry. Žáci štafetově závodili na koštěti a při hře Hututu zjišťovali kouzelnou formuli na zádech protihráčů. (ku)

O čarodějnickém dnu o hodině PČ si děti vyrobily dekorativní papírové čarodějnice na špejli. Odpoledne si část dětí ve ŠD vyzkoušela "kouzla" ve formě pokusů: jak plave oloupaný a neoloupaný pomeranč ve vodě, echolokaci v podobě telefonování přes kelímky, udržení destičky na obráceném dnu sklenky nebo kreslení ve vodě. Snad jsme se tak dozvěděli zase něco málo ze zákonů fyziky a nebo jsme opravdu kouzlili?! (šle)


Více...Okresní kolo OVOV - Žinkovy 2019

[neděle, 26. květen 2019]

Okresní kolo OVOV - Žinkovy 2019

Okresního kola Odznaku všestrannosti olympijských vítězů ze z naší školy zúčastnilo 10 dívek a 19 chlapců. Do krajského kola postupují dle propozic pouze kategorie žáků 2007, 2008, 2009 a to jen žáci, kteří se umístili na 1. nebo 2. místě v okresním kole.

V Žinkovech se plnily následující disciplíny:

·         hod 2 kg medicinbalem obouruč přes hlavu vzad

·         skákání přes švihadlo po dobu 2 minut

·         trojskok snožmo z místa

·         kliky po dobu 2 minut

·         běh na 1 000 m

Více informací:http://ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj/ovov/

Všem zúčastněným žákům děkuji za úspěšnou reprezentaci naší školy.

 

Více...


Okresní kolo OVOV - Žinkovy 2019 Zvětšit obrázek

Psovodi a společné čtení

[středa, 15. květen 2019]

Psovodi a společné čtení

Po první hodině jsme se sešli s kamarády z MŠ na návsi a měli možnost vidět šikovné psy s psovody. Ukázka cvičených psů nebyla předem ohlášená, protože se s jistotou nevědělo, zda pejsci na náves přijedou, nebo budou mít jiné důležité povinnosti.

Psi nám ukázali, jak hledají drogy v batohu a vyberou i správný batoh, jak zadržují člověka, který se neumí chovat nebo dokonce je schopen přepadnout paní a ukradnout jí kabelku. Celé dopoledne proložené učením i ukázkou pracovní kynologie, bylo zakončeno společným skupinovým čtením prvňáčků s páťáky. Vyprávěli jsme si nad obrázky, četli a odpovídali na otázky, dokonce malovali obrázky. Děkujeme všem za organizaci, čas a dobrou náladu, panu Beranovi za ukázku psovodů i jejich svěřenců. (pa)

Připojujeme postřehy žáků 3. a 4.ročníku:

Linč a Erika byli služební psi. Linč se mi líbil nejvíce. Byl to německý ovčák. Linč kousl pána do rozkroku, napadl zloděje a ženská bouchla zloděje kabelkou. (Jakub, 3. ročník)

Líbilo se mi, jak jsou ti psi vycvičení a že ví, koho mají kousnout. Erika našla v batohu drogy. Nejvíc se mi líbil pes jménem Linč. (Karolína, 3. ročník)

Mně se líbilo, jak pes vyčuchal stopu v růžovém batůžku, scéna jak mlátili zbraní o stůl a taky jak pán ukradl kabelku. (Alice, 3. ročník)

Líbilo se mi, že ten pes ví, koho má kousnout. Neváhá a dělá vše, aby ochránil páníčka, a zloděje nešetří. Důvěrně poslouchá a zloděj nemá šanci utéct. (Jakub, 3. ročník)

Erika našla v jednom batohu drogy. Linč byl při útoku rychlý jako blesk. Nejsrandovnější bylo, jak paní mlátila zloděje kabelkou. (Jirka, 3. ročník)

Mně se nejvíc líbilo, jak Erika našla drogy v růžovém batůžku, jak Linč zaútočil na lupiče, aby ochránil ostatní lidi. Ještě se mi líbilo, jak paní mlátila lupiče a jak Linč lupiče zadržel. (Laura, 3. ročník)

Mně se líbilo, jak našla Erika ten pytlíček s drogami, jak byli psi ochočení a vycvičení. Nejvíc se mi líbil ten černý pejsek. Viděli jsme, jak šla paní, pán jí vzal kabelku, ale pejsek jí pomohl a zaútočil na pána. (Naty N., 4. ročník)

Líbilo se mi, jak Linč kousal pána. Erika v batohu našla drogy. Jedna paní šla na procházku a napadl ji lupič. Vtom přiběhl Linč a lupiče prohnal. Venku byl stůl a zlý pán bouchal do stolu. Vtom běžel Linč a pokousal ho. Byli to němečtí ovčáci. (Sebík, 3. ročník)

Mně se líbilo všechno. Ale nejvíc Erika a Linč. Erika našla drogy v batohu. Linč zase chytal zloděje. (Tomáš, 3. ročník)

Líbila se mi Erika, jak hledá drogy. Dověděl jsem se, že nemůže mít mateřskou dovolenou, protože musí být pořád ve službě. (Tomáš Kubík, 3. ročník)

Mně se líbilo, jak Linč kousal do nohou. Jak Erika hledala v batohu drogy. Jak pán bouchal klackem do nohou, aby vyprovokoval psa. Pak pán kradl tašku a pes ho zadržel. (Xyno, 4. ročník)

 

Více...Studánka Dobrá voda

[neděle, 12. květen 2019]

Studánka Dobrá voda

Již tradičně se naši žáci účastnili, tentokrát ve středu 24. 4. 2019, žehnání prameni studánky Dobrá voda ve Štědrém. Do lesa se vydalo 24 dětí za doprovodu dvou učitelek, maminky s kočárkem a jedné babičky. Po uvítání u studánky panem farářem naše žákyně přečetla krátké povídání o Vrčeni a okolí, všechny děti přednesly báseň a za doprovodu nástrojů zazpívaly dvě písně a zazněly dokonce tři flétničky. Všem přítomným dospělým se vystoupení líbilo a žáci se dočkali potlesku. Poté pan farář posvětil pramen a vodou ze studánky pokropil přítomné lidi. Pan hajný děti seznámil s nejnižším patrem lesa (mechy a keříky) a ukázal broučka kůrovce, který ve velkém likviduje lesy. Na závěr nechybělo občerstvení přichystané panem farářem. Akce se i díky krásnému počasí vydařila. (je)

Více...Velikonoční hry a Den Země

[neděle, 12. květen 2019]

Velikonoční hry a Den Země

Na velikonoční hry jsme využili velikonoční symbol "vajíčko". Děti si mohly zkusit některé soutěže nazvané "Vajíčkové hody". Házeli jsme do dálky ve dvojicích syrovými vejci (špatně hozené nebo chycené se rozprsklo hned po prvním hodu). Vařené vejce děti s velkou radostí pouštěly z kopečka...."komu se dál dokutálí a nerozbije...?" Také si někdo zkusil vajíčko vyhodit co nejvýš, ale to je disciplína pro dobré chytače! Odměnou pro soutěžící byl bonbón a kredity.

Den Země - 22. dubna slavíme Den Země, jde o propagaci a podporu ekologie a ochranu životního prostředí. My se snažíme naši krásnou planetu udržovat a starat se o ni i mimo tento den.

Den Země jsme "oslavili" v naší škole odpoledne 23. - 25.4. hlavně úklidem odpadků po vrčeňské návsi a okolí (a že jich bylo...!), zasazením semínek do půdy v kelímcích - pak rostlinky vysadíme na záhonku na školní zahradě. Děti se o ně budou starat a sledovat jejich růst. Doufáme, že v dětech probudíme lásku k zemi a budou se o ní starat i mimo tento den, tak jak by to měl dělat každý z nás. (Šle+Ja)

Více...Velikonoční jarmark družiny

[pátek, 10. květen 2019]

Velikonoční jarmark družiny

Před Velikonocemi jsme opět letos uskutečnili prodej velikonočních výrobků a dekorací. V úterý a ve středu 16. - 17.4. nám umožnila paní vedoucí místního obchodu COOP prodej u malého stolku. Současně ve středu byl úspěšný prodej v naší škole při "rodičovských schůzkách". Děti se mohly přetrhnout, aby se mohli alespoň na hodinu stát prodávajícími a nabízet krásné výrobky. O ty se hlavně zasloužily rodiny dětí: Emmy a Matěje J., Kubíka a Justýny M., Oskara a Kryštofa K., Vanesy S., Elišky N., Kájiny K., Honzíka J., Kristýny S., Romana J.. K prodeji jsme také obdrželi krásné věci od p.uč.Zemanové a p.Velíškové. Některé děti vyráběly drobnosti v družině nebo při pracovních činnostech ve třídě.

Všem, kteří se podíleli na tomto velikonočním vyrábění, prodeji a nákupu výrobků patří vřelý dík!

Za peněžní výtěžek bude naše škola bohatší o hračky a pomůcky pro další činnost. (šle)

Více...Ukázkové hodiny ve 3. a 4. ročníku

[pátek, 10. květen 2019]

Ukázkové hodiny ve 3. a 4. ročníku

Rodiče žáků 3. a 4. ročníku měli ve středu 17. dubna 2019 možnost vidět, jak v těchto spojených ročnících pracujeme. Seznámili jsme je s prací v českém jazyce a matematice. Celkem se ve třídě sešlo 11 rodičů. Na český jazyk se přišel podívat také pan ředitel. Žáci se snažili, pracovali a ukázali, co všechno již umí. Rodiče se také seznámili s prací paní asistentky, která dětem ve třídě pomáhá zvládat hlavně samostatnou práci, kdy žáci vypracovávají zadané úkoly, a učitelka pracuje s druhým ročníkem. Doufám, že se rodičům naše práce líbila a ukázka jim přiblížila způsob učení v malotřídní škole. (je)

Více...Zájmové útvary

[pátek, 10. květen 2019]

Zájmové útvary

Jelikož nás jaro láká krásným letním počasím k pobytu venku, tak i mladší Šikulové tvořili tentokrát na vzduchu. Přečetli jsme si jako motivaci pohádku ,,Jak krtek budil ježka” a pak vyrazili do přírody. Děti sbíraly přírodniny již po cestě a v cíli dostaly za úkol postavit ježkovi domeček. Rozdělily se do skupin, spolupracovaly a výsledky byly skvělé. (ja)

V kroužku Hry s hudbou děti nacvičují rytmizaci písní, vymýšlejí různé rytmické variace a nacvičují na veřejné vystoupení. (šle)

Více...Ukázkové hodiny ve 2. ročníku

[pátek, 10. květen 2019]

Ukázkové hodiny ve 2. ročníku

Pátek 12. dubna byl pro některé z druháků výjimečný den, protože mohli přijít do školy společně se svými rodiči. Během dvou vyučovacích hodin měly děti možnost předvést rodičům, jak se umí "poprat" se zadanými úkoly a rodiče naopak mohli vidět své děti při běžných školních činnostech. Druháci se předvedli v tom nejlepším světle, za což si vysloužili obrovskou pochvalu. Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem zúčastněným rodičům, kteří se sešli v tak hojném počtu, že jsme se skoro nevešli do naší třídy. (ce)

Více...Strana 9 z 86
«« « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » »»

Záchranný Kruh

Ovoce do škol

Obec Vrčeň

Mateřská škola Vrčeň

SDH Vrčeň