Novinky

Tři svátky k nám letí - pro mámy, táty a děti

Tři svátky k nám letí - pro mámy, táty a děti

středa, 19. červen 2024
Na školní zahradě sešlo se nás dosti,
Návštěva v MŠ Dvorec

Návštěva v MŠ Dvorec

čtvrtek, 13. červen 2024
Na pátek dopoledne 7.6. se děti ze zájmového kroužku "Hry s hudbou" moc těšily. A tak 21 dětí navštívilo školáčky ve Dvorci se svým nacvičeným programem písní, tanečků a scének.
Výlet do Rožmitálu pod Třemšínem

Výlet do Rožmitálu pod Třemšínem

čtvrtek, 13. červen 2024
V úterý 4.6. 2024 jsme se vydali s prvňáčky a druháčky na školní výlet. Naším cílem byl Rožmitál pod Třemšínem. Navštívili jsme Podbrdské muzeum, kde se děti dozvěděly, jak se ve zdejší krajině dříve žilo a pracovalo. Také si mohly vyzkoušet ukovat pravý železný cvoček, což je velmi bavilo. Dále jsme se vydali ještě do Cvokařského muzea, a nakonec jsme výlet zakončili výbornou točenou zmrzlinou. (vá)
Cesta za drakem

Cesta za drakem

čtvrtek, 13. červen 2024
Tentokrát děti ve školní družině odpoledne plnily úkoly ne na fyzickou zdatnost, ale spíše na rozumové a logické myšlení. Byla to krátká trasa, na níž děti ve skupinkách musely splnit či vyluštit 7 úkolů. Tak bylo možné zjistit jméno draka pro jeho zaklínadlo ke spánku. Pravda, úkoly nebyly snadné a jméno draka každý správně nerozluštil. Rozhodně tahle "bojovka" děti zabavila a nechyběla též spolupráce i pomoc mezi staršími a mladšími žáky. Odměnou byl nejen "dukát", ale i "řád za chrabrost". Legenda o drakovi sice stále žije, ovšem pro tentokrát "spí a na tisíc let je spoutaný". (šle)
Narozeniny JARO

Narozeniny JARO

neděle, 9. červen 2024
V pondělí 3.června jsme se všichni setkali v 5. ročníku, abychom oslavili narozeniny dětí narozených na jaře. Pozvali jsme si děti, které měly narozeniny v březnu, dubnu a v květnu, aby se pochlubily, kolik jim je let, jakou měly oslavu či dort a společně jsme jim popřáli vše dobré. Všichni oslavenci měli možnost si vybrat malý dáreček v podobě klíčenky, omalovánek, gumy, pravítka, desek na sešity a třeba ořezávátka. (sý)Na
Obecní den dětí

Obecní den dětí

neděle, 9. červen 2024
V sobotu 1.6. úspěšně proběhla oslava Mezinárodního dne dětí. Zaměstnanci školy se zapojili do organizace obecního dětského dne, který již několik roků společně organizují obecní úřady Vrčeně, Sedliště a Srb. Vzhledem k deštivému počasí byly soutěžní úkoly umístěny do prostor budovy základní školy. Další stanoviště s úkoly, kterými byly střelba, stříkání hadicí na plechovky, chytání rybiček a lezení po provazovém žebříku, se odehrály na zahradě pod hospodou. Balíček s odměnami pro děti byl zaplněn mnoha dobrotami a malým dárkem. Na děti ale čekala i další překvapení. Myslím si, že jsme tuto dětskou oslavu všichni zvládli bez zaváhání. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili. (mk)
Jaro v družině

Jaro v družině

neděle, 9. červen 2024
Od konce zimy uteklo již mnoho týdnů a v družině jsme s dětmi zažili plno nových věcí, měli jsme společné zážitky, a i radost z povedených událostí.
Školní den dětí

Školní den dětí

středa, 5. červen 2024
V pátek 31. května jsme se rozhodli oslavit Mezinárodní den dětí. Program si připravili žáci 5. ročníku, kteří zajistili jednotlivá stanoviště a těšili se na mladší spolužáky. Nejdříve přivítali děti z MŠ Vrčeň, které se přišly podívat na zahradu školy a po skupinkách se rozběhly po stanovištích. Skákaly, házely, skládaly puzzle a prolézaly opičí dráhu. Počasí přálo celé dopoledne, a proto se vystřídaly malé děti se školáky, kteří plnili složitější disciplíny, házeli na koš, trefovali se do branky a lovili tajné předměty. Celé dopoledne se povedlo v dobré náladě a bez úrazu. Zakončeno bylo výborným obědem ve školní jídelně. Děkujeme nejstarším žákům školy za odvahu a pomoc na stanovištích. Červen, poslední školní měsíc, byl zahájen páteční radostí všech dětí, ale i dospělých. (pa)
Není jablko jako jablko

Není jablko jako jablko

středa, 5. červen 2024
Naše škola je již dlouhou dobu zapojena do projektu Ovoce do škol. Děti tak pravidelně dostávají ovoce, zeleninu, popř. ovocné džusy, které nám dodává firma Bovys. Tentokrát jsme díky tomuto projektu měli možnost ochutnat více druhů jablíček, včetně jablka granátového. U třeťáků jsme se s velkou chutí pustili do krájení a ochutnávání. A protože jsme tvorové zvídaví, věnovali jsme tomuto tématu i hodinu čtení, vytvořili jsme pětilístek a pomocí internetu jsme se snažili najít co nejvíce různých druhů jablek, a že jich bylo… (ce)
Přírodověda v 5. ročníku

Přírodověda v 5. ročníku

středa, 5. červen 2024
V rámci předmětu přírodověda si žáci 5.třídy vytvořili projekt o lidském těle. Tento projekt jsme tvořili společně celý měsíc a postupně jsme se dozvěděli základní informace o jednotlivých orgánových soustavách. První strana projektu obsahuje fotografii nebo kresbu žáka, další strany ukazují, jak vypadá naše tělo uvnitř. (kn)
OVOV - krajské kolo v Tachově

OVOV - krajské kolo v Tachově

pondělí, 3. červen 2024
V pátek 24.5.2024 se naši žáci, kteří postoupili z oblastního kola, zúčastnili krajského kola OVOV v Tachově. Disciplíny, které tam sportovci plnili, byly běh na 60 m, skok do dálky, hod míčkem, shyby na šikmé lavici, a nakonec běh na 1000 m. Počasí nám sice moc nepřálo, ale ani déšť děti nezastavil od soutěžení. Doufáme, že se kvalifikujeme i příští rok. (vá)
Divadlo Karpíšek

Divadlo Karpíšek

pondělí, 3. červen 2024
Představení "Sněženka a 7 pidimužů" v naší škole uvedlo divadélko z Plzně M.B.Karpíška se svou kolegyní Jitkou Kubištovou. Pohádkovou obdobu Sněhurky provázely písně, kdy si malí diváci nejen zazpívali, rytmicky zatleskali, ale i zahráli role "sedmi pidimůžů". Spoustě dětem tak zazářila radost ve tváři a herecké nadšení. Zároveň představení shlédly děti z místní mateřské školy. Divadelní představení děti pobavilo, poučilo i rozesmálo. Vždyť úsměv všem sluší a hřeje na duši. (šle)
Ruku v ruce

Ruku v ruce

pondělí, 3. červen 2024
Žáci druhého, třetího a čtvrtého ročníku se zúčastnili preventivního programu Ruku v ruce, který pro naši školu zajistil Fénix Nepomuk. Lektoři z organizace PORTUS Prachatice měli pro děti připravené hry a činnosti podporující dobré vztahy, spolupráci a důvěru mezi spolužáky. Jak si děti aktivity užily, můžete vidět na přiložených fotografiích. (ce)
Pracovní činnosti ve 4. ročníku

Pracovní činnosti ve 4. ročníku

úterý, 28. květen 2024
V rámci předmětu pracovní činnosti jsme se žáky upravili dva záhony. Vysadili jsme salát, dýni a hrášek. K zákonům jsme vyrobili krásné cedule, které jednotlivé plodiny označují. Nyní budeme o záhony pečovat a těšit se na bohatou úrodu. (kn)
MC Donald's Cup - krajské kolo

MC Donald's Cup - krajské kolo

úterý, 28. květen 2024
V pátek 17.5. Jsme se účastnili semifinále MC Donald's Cupu v Sezimově Ústí. Umístili jsme se na krásném pátém místě celkem z deseti teamů. Kluci opět předvedli perfektní výkony a vzorné chování.
Květinový den 2024

Květinový den 2024

úterý, 28. květen 2024
Letošní sbírka Ligy proti rakovině s názvem Český den proti rakovině se konala ve středu 15. května 2024 a na našem pevném prodejním místě ZŠ Vrčeň ještě ve dnech 16. a 17. května 2024. Jako vždy se nabízel žlutý kvítek měsíčku lékařského - letos s barvou stužky tmavě růžovou. Hlavním tématem letošní sbírky byla prevence nádorů prsu a screeningové programy. Proto každý ke kytičce obdržel také letáček s informacemi o možnostech prevence nádorů prsu a detaily k screeningovým programům, které probíhají v České republice. Příspěvek za kytičku se nezměnil, činil 20 Kč. Našim dobrovolníkům z 5. ročníku se podařilo do dvou vaků vybrat 4. 948 Kč. Celkem prodali 179 kytiček. Tak i letos se nám podařilo v průměru prodat kytičku za více než 20 Kč.
Prvouka ve 3. ročníku

Prvouka ve 3. ročníku

úterý, 28. květen 2024
Ve třetí třídě se žáci seznámili s rozmnožováním a stavbou rostlin formou pozorování. Paní učitelka přinesla k pozorování plod kaštanu, jeho květ a dokonce nově rodící se malý stromek kaštanu. Děti tak měly možnost pozorovat, jak vzniká nový strom přímo z plodu. V rámci pozorování rostlin si třída utvořila svůj třídní herbář, který je dětem kdykoliv k dispozici ve třídě. (kn)
Barevná relaxace

Barevná relaxace

středa, 22. květen 2024
Barevná relaxace byla velmi bláznivá akce, při které si žáci ve skupinkách mohli vyzkoušet různé výtvarné techniky a odpočinout si a nechat se hýčkat v relaxačním koutku. A tak vyzkoušeli, jak se maluje ústy a nohou, vytvořili otisk své nohy na chodník, házeli balónkem naplněným barvou, rozfoukávali barvu brčkem a pokoušeli se vystřelit mokrou houbičku z praku. To vše se odehrávalo na školní a kostelní zahradě. Některá výtvarná díla vystavíme v šatně prvního a druhého ročníku. (ku)